Kils Avfallshantering » Sortering av avfall » Resultat från plockanalys av hushållens avfall
Sortering av avfall
Minska avfallet Så här sorterar du ditt avfall Matavfall Brännbart avfall Återvinningscentralen (ÅVC) Öppettider ÅVC Återvinningsstationer (ÅS) Batterier Deponering av avfall
Kontakt

Frågor om anstånd, påminnelser, inkasso eller för begäran om fakturakopior:

Kils kommun, 0554-191 22

 

Frågor om tömning av kärl eller utebliven tömning:

Ragn-Sells AB tel: 0554-410 15

 

Abonnemangsfrågor, flyttanmälan, ändringar i abonnemang mm:
Kils kommun, växel, 0554-192 20

 

Återvinningscentralen:

0554 - 192 79

Resultat från plockanalys av hushållens avfall

Under 2009 genomförde vi tillsammans med Forshaga, Grums, Hammarö och Karlstad kommuner en så kallad plockanalys för att ta reda på hur bra hushållen i respektive kommun är på att sortera sina sopor. Analysen visar att Kilsborna är förhållandevis bra på att lämna förpackningar till återvinning men sämre på att sortera matavfall.

 

En plockanalys är ett oglamoröst uppdrag som innebär att man tömmer ett flak med sopor från en sopbil, öppnar soppåsarna och sorterar innehållet för hand för att sedan väga de olika delarna. Vi tog inte reda på vem som slängt soporna och personalen som öppnade och sorterade soppåsarna fick skriva på papper om sekretess. Genom plockanalysen kan vi se hur sopsorteringen fungerar och vilka åtgärder som behövs för att få det bättre.

 

Hälften av soporna var biologiskt nedbrytbart avfall, 20 % hamnade i kärlet för matavfall och 29 % slängdes i soppåsen. Att så mycket matavfall slängs i den vanliga soppåsen och förbränns i stället för att läggas i kärlet för matavfall och rötas är synd. En viktig resurs går förlorad genom att matavfallet inte blir fordonsgas.

 

Det tråkigaste som kom fram vid plockanalysen var att det slängs så mycket andra sopor än just matavfall i kärlet för matavfall. Detta innebär att matavfallet inte kan rötas utan måste förbrännas istället, förbränning är en dyrare behandling än rötning.

 

För att läsa om hur plockanalysen genomfördes och se resultat från denna kan du ladda ner rapporten här (pdf).


Sidan uppdaterad av: Maria Oja 2010-01-18 14.29.11
Länkar
Senaste nytt

Resultat från plockanalys av hushållsavfall

Här kan du läsa mer om resultatet av den plockanalys som genomfördes under våren 2009.

 

Nytt tömningsschema för sopkärlen

F.r.o.m v 1 (4 januari 2010) gäller nytt tömningsschema pga att det är 53 veckor år 2009. Detta innebär att veckan som ditt kärl töms har ändrats.

Klicka här för att se det nya schemat.

 

Minska lukten från matavfallskärlet

Här finns tips på vad du kan göra för att minska lukten från matavfallskärlet.

 

Förlängd öppettid på ÅVC "Tippen"
From lördag 27 juni har ÅVC "Tippen" öppet från kl 09.00-14.00 på lördagar

 

Mjukplast lämnas till Återvinningsstationen from 1 november

Mer information hittar du här